Noworoczne plany - jak zrobić to dobrze?

Noworoczne plany - jak robić to dobrze?

Nowy rok, nowa ja - słyszałaś już to gdzieś? Nowy rok jakoś tak sam z siebie wymusza na wszystkich bycie innym człowiekiem - to czas zmian. Jak jednak dokonać noworocznych planów, aby pod koniec kolejnego roku móc powiedzieć, że się udało? Przede wszystkim trzeba te zmiany chcieć, do swojego życia, wprowadzić - żeby nie pozostały tylko i wyłącznie słowami spisanymi na papierze. Jeśli już ta chęć wystąpi wystarczy trzymać się kilku zasad, a jest więcej niż pewne, że tym razem noworoczne postanowienia będą czymś więcej niż tylko bliżej nieokreślonym planem.


1 STYCZNIA NIE MUSI BYĆ "TĄ" DATĄ

Nowy rok jest dla wielu osób jak czysta kartka - nowy rozdział życia, kiedy mogą zostawić za sobą przeszłość i zacząć wszystko od nowa. Coś w tym jest, ale kto powiedział, że plany na dany rok musimy spisać 1 stycznia i od razu od tego dnia wprowadzić je wszystkie w życie? Przecież od razu wiadomo, że to się nie uda, a za 12 miesięcy po raz kolejny będziemy mieć sobie za złe, że i tym razem się nie udało, ale...jest przecież kolejny rok. Błędne koło. Dlatego też nie przywiązuj się specjalnie do pierwszego dnia nowego roku. Planować możesz w każdej chwili i w każdej chwili możesz postanowić te zmiany wprowadzić. Jeśli więc nagle okaże się, że chcesz zrealizować konkretne cele po prostu spisz je i zacznij działać. Nieważne czy będzie to styczeń czy czerwiec, liczy się to, że zmieniasz coś w swoim życiu i dzięki temu się rozwijasz. 

NIE PODĄŻAJ ŚLEPO ZA TŁUMEM

To, że wszyscy dookoła Ciebie, z początkiem stycznia, spisują noworoczne postanowienia nie musi oznaczać, że i Ty musisz to zrobić. Nie planuj niczego, tylko dlatego, że inni tak właśnie robią, bo taka jest moda, czy ktoś od Ciebie tego oczekuje. Każdy z nas ma jakieś określone cele w życiu, ale nie wszyscy muszą je spisywać i wypełniać punkt po punkcie - to nie szkolna praca domowa tylko Twoje życie, więc jeśli spisywanie planów na kolejny rok wydaje Ci się czymś dziwnym i zupełnie niepasującym do Twojego stylu to po prostu tego nie rób. Rozwijaj się i realizuj swoje postanowienia według własnych zasad.

MIERZ SIŁY NA ZAMIARY

Bądź realistką - nie narzucaj sobie zbyt wielu rzeczy na raz. Lepiej wprowadzić kilka zmian, niż porywać się z przysłowiową motyką na Słońce i zaplanować wdrożenie kilkudziesięciu, na które nie starczy nam zwyczajnie czasu, ani chęci. Dobrze przemyśl, co sprawi, że Twoje życie stanie się lepsze, wiedza poszerzy, a ścieżka kariery rozwinie w pożądanym kierunku - wybierz kilka najważniejszych punktów i zabierz się za ich realizację. Na kolejne przyjdzie jeszcze pora.

TYLKO KONKRETY

Bądź konkretna - dokładnie przemyśl planowane działania i jasno wyznacz cele punkt po punkcie. Żadnych ogółów w stylu - wyjadę na wakacje, założę swoje miejsce w sieci, osiągnę zawodowy sukces. Tylko konkrety - pojadę na Malediwy, założę bloga lifestyle'owego i będę tworzyć teksty 3 razy w tygodniu, założę działalność gospodarczą i wprowadzę na rynek produkt X. Nie rozmieniaj się na drobne, mierz konkretnie i wysoko.

SPISZ WSZYSTKO NA KARTCE

Każdy, nawet najmniejszy cel, zapisz na kartce. Punkt po punkcie, zdanie po zdaniu - dzięki temu łatwiej będzie Ci realizować swoje postanowienia i mieć wszystko pod kontrolą. Jeśli uda Ci się zrealizować jedno z postanowień pamiętaj, aby odznaczyć je lub skreślić z listy. Świętuj swój sukces - możesz się nawet dodatkowo nagrodzić. Choć zrealizowanie swoich założeń jest już ogromnym sukcesem nic nie stoi na przeszkodzie, aby poza pozytywną zmianą, która zaszła w Twoim życiu świętując sukces wybrać się np. na zakupy - nowa torebka czy buty są zawsze mile widziane (chyba, że Twoim postanowieniem jest oszczędzanie pieniędzy ;) ). Pamiętaj, aby umieścić kartkę z postanowieniami w widocznym miejscu, abyś nie straciła motywacji do działania.

DUŻE CELE ROZPISZ NA MNIEJSZE

Jeśli Twoją zmorą są zbędne kilogramy i planujesz schudnąć w tym roku 20 kg to jest to bardzo dobry cel, ale jeśli spojrzysz na to jeszcze raz okaże się, że te 20 kg będzie Cię raczej demotywowało niż zachęcało do ciężkiej pracy nad zdrowiem i wymarzoną sylwetką. Dlatego schudnięcie 20 kg będzie Twoim dużym celem, a żeby było łatwiej Ci go osiągnąć rozpisz go na mniejsze, łatwiejsze do zrealizowania. Może to wyglądać np. tak:

CEL: Schudnę 20 kg.
- zmienię swoje nawyki żywieniowe i schudnę 5 kg
- wprowadzę regularne treningi, 4 razy w tygodniu i schudnę 5 kg
- schudnę 5 kg i kupię wymarzone bikini
- wymodeluję sylwetkę i wprowadzę ćwiczenia siłowe/zapiszę się na zajęcia na siłowni i schudnę ostatnie 5 kg.

To tylko jeden z wielu przykładów (odchudzanie to jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych), ale chodzi tylko o to, aby pokazać, że podzielenie większego celu na kilka mniejszych sprawi, że nie tylko będzie Ci łatwiej go zrealizować, ale nie stracisz motywacji do działania.

SKUP SIĘ NA JEDNEJ RZECZY

Kluczem do sukcesu, czyli do zrealizowania wszystkich noworocznych postanowień, jest skupienie się na realizacji jednego celu na raz. Nie ma sensu łapać wszystkich srok za ogon, bo skończy się to tym, że stracisz cały zapał, który towarzyszył Ci przy spisywaniu Twoich planów. Wybierz jeden cel i skup się tylko i wyłącznie na nim - kiedy go zrealizujesz przejdź do następnego punktu na Twojej liście, a pod koniec roku okaże się, że należą Ci się brawa za dobrze wykonaną robotę. Pamiętaj, żeby nie nakładać na dany cel ścisłych ram czasowych - nie mów - zrealizuję ten cel do 6 czerwca, bo może się okazać, że się nie udało, a Ty będziesz zawiedziona. Daj sobie czas - koniec roku będzie czasem podsumowań - masz cały rok, aby osiągnąć sukces, a więc do dzieła.

Sposoby na noworoczne planowanie.

Jak widać niewiele trzeba, aby zrobić plany noworoczne jak należy. Dzięki tym kilku, prostym krokom już za kilka miesięcy będziesz mogła odhaczyć z listy większość, jeśli nie wszystkie, swoje cele jako zrealizowane. 

A Ty robisz noworoczne plany? Jakie są Twoje cele na ten rok?