Jak pokochać poniedziałki, czyli 7 rzeczy, które warto zrobić w niedzielę, aby przygotować się na nadchodzący tydzień.

7 rzeczy, któe warto zrobić w niedzielę, aby przygotować się na nadchodzący tydzień.

Poniedziałek - najbardziej znienawidzony dzień tygodnia. W napięciu czekasz na moment, w którym budzik brutalnie wyrywie Cię ze snu i obwieści, że oto koniec weekendu i czas ogarnąć rzeczywistość. Oczywiście wciskasz kilka razy drzemkę, a potem w pośpiechu wybiegasz z domu. Po czym 8 godzin z rzędu zastanawiasz się co tak właściwie robisz w tym miejscu i kim są Ci wszyscy ludzie. Ratuje Cię tylko kawa, hektolitry kawy...i kiedy tak popijasz już 3 filiżankę tego dnia jedyne, o czym marzysz to wtorek. Przecież to oczywiste - poniedziałki powinny być zakazane. A gdyby tak odczarować ten feralny dzień? Wystarczy, że w niedzielę zastosujesz 7 prostych kroków, dzięki którym wkroczysz w nowy tydzień zrelaksowana i z uśmiechem na ustach.

PORANEK W RYTMIE SLOW

Pewnie nie raz słyszałaś, że powinnaś wstawać w weekendy tak samo, jak w dni powszednie, aby nie zaburzać pracy swojego wewnętrznego zegara. Tylko czy naprawdę chcesz wstawać w weekend o 5, czy 6 jeśli wcale nie musisz? Odpuść sobie, chociaż w niedzielę. Niech to będzie leniwy poranek. Poniedziałek nastanie dopiero za 24 godziny. Pozwól sobie na odpoczynek. Niedzielny poranek to idealny moment na spędzenie dłuższej chwili z książką lub zjedzenie wykwintnego śniadania we dwoje. Nawet jeśli będzie to kawa wypita solo na tarasie o wschodzie słońca, ważne byś stworzyła niedzielny rytuał w rytmie slow na Twoich własnych zasadach. Dzięki temu odpędzisz stres i wykorzystasz ten dzień do maksimum. 

LISTA RZECZY DO ZROBIENIA

Przytłacza Cię ilość projektów, które czekają Cię w nadchodzącym tygodniu, a na myśl o poniedziałku masz ochotę rzucić to wszystko i zaszyć się w Bieszczadach? W takim razie potrzebujesz dwóch rzeczy - długopisu i kartki papieru. Przy ich pomocy stwórz listę rzeczy do zrobienia. Dzięki temu będziesz mieć jasny i przejrzysty obraz tego, jak dużo pracy czeka Cię w kolejnych dniach. To sprawi, że przestaniesz się stresować ogromem potencjalnych obowiązków, bo będziesz mieć wszystko dokładnie rozpisane punkt po punkcie, a żaden projekt nie będzie mieć przed Tobą tajemnic. W poniedziałek wkroczysz więc do biura jak prawdziwa boss babe i od razu ruszysz na podbój świata. 

PLANOWANIE KLUCZEM DO SUKCESU

Pozostańmy jeszcze przez chwilę w temacie planowania. Poza listą rzeczy do zrobienia Twoim najlepszym przyjacielem powinien stać się planner lub kalendarz. Ten mały niepozorny gadżet powoli Ci zapanować nad potencjalnym poniedziałkowym chaosem. Wszystkie projekty i zadania, które pojawiły się na Twojej to-do list umieść teraz w ramach czasowych. Zapisz wszystkie ważne daty i terminy zakończenia projektów. Dzięki temu niczego nie przeoczysz i będziesz spokojnie działać etapami. Pamiętaj planowanie to klucz do sukcesu. 

KUCHENNE REWOLUCJE

Nie masz czasu ani ochoty na codzienne gotowanie? Rozwiązanie jest proste. Poświęć 2-3 godziny w niedzielę i przygotuj posiłki na cały tydzień. Wystarczy, że popakujesz je w pudełka i schowasz do lodówki lub zamrozisz nadwyżkę. Oszczędzisz w ten sposób czas i pieniądze, bo nie będziesz musiała gotować w trakcie tygodnia ani wydawać pieniędzy na jedzenie zamawiane na wynos. 


Jak pokochać poniedziałki?

7 ZESTAWÓW NA 7 DNI

Każdego ranka w pośpiechu próbujesz się umalować, uczesać i znaleźć coś do ubrania. Coś, w czym nie tylko będziesz dobrze wyglądać, ale i dobrze się czuć. Jak wiemy pośpiech nie jest zbyt dobrym doradcą. Przygotuj więc w niedzielę zestaw ubrań na każdy dzień tygodnia. W ten sposób oszczędzisz sobie porannego stresu i bałaganu, który tworzy się, kiedy z rana przechodzisz przez garderobę jak tornado. Właściwie nie musisz wcale planować od razu całego tygodnia, bo jak wiadomo kobieta zmienną jest i możesz akurat nie mieć ochoty na tę granatową garsonkę w środę. W takim wypadku przygotuj, chociaż poniedziałkowy zestaw ubrań, by rozpocząć ten dzień bez pośpiechu i w dobrym nastroju. 

DOMOWE SPA

Rozpisałaś nadchodzące projekty, zaplanowałaś spotkania, ugotowałaś obiady na cały tydzień i zaplanowałaś co założysz w poniedziałek. Napracowałaś się, więc czas powrócić do niedzielnego relaksu. Poświęć sobie chociaż godzinę. Weź długą kąpiel z bąbelkami, włącz ulubioną muzykę i zamień łazienkę w domowe spa. Niedzielne popołudnie to także idealny moment na nadrobienie seriali czy obejrzenie dobrego filmu. Nałóż olejek na włosy i maskę na twarz. To chwila tylko dla Ciebie, więc dobrze ją wykorzystaj.

SEN TO ZDROWIE

Człowiek niewyspany to człowiek zły. Postaraj się więc zapewnić sobie odpowiednią dawkę snu. Połóż się wcześniej. Odłóż komputer i telefon. Elektroniczne gadżety będą Cię rozpraszać i zaburzą Twój dobowy cykl. Dobrze wiemy, że 5 minut na Instagramie dziwnym trafem zawsze trwa 2 godziny. Zapomnij więc o scrollowaniu FB i Insta. Zamiast tego rozpyl w powietrzu kojący aromat lawendy i zrelaksuj się z książką w ręku, a sen przyjdzie szybciej niż myślisz. 

Jak widzisz niedziela wcale nie musi upłynąć Ci na stresowaniu się tym, co przyniesie poniedziałek. Możesz przechytrzyć poniedziałek i przygotować się na niego już w niedzielę. Nie tylko nic Cię nie zaskoczy, ale wejdziesz w nowy tydzień z pozytywnym nastawieniem i odpowiednią dawką motywacji.

A jak Ty radzicie sobie z poniedziałkiem? Uruchamiasz niedzielny sztab kryzysowy czy idziesz na żywioł? Podziel się w komentarzach swoimi sposobami ogarniania poniedziałkowej rzeczywistości.