Finanse dla początkujących - 5 prostych kroków do tego, by zacząć oszczędzać + darmowe arkusze do druku (spis wydatków + budżet miesięczny).

Finanse dla początkujących - 5 prostych kroków do tego by zacząć oszczędzać.
 
Oszczędzanie pieniędzy. Może myślisz już o tym od jakiegoś czasu, ale zawsze akurat wtedy pojawiają się niespodziewane wydatki. Chciałabyś więc zacząć oszczędzać, żeby tego typu sytuacje nie zaskakiwały cię w najmniej oczekiwanym momencie, ale zawsze jest jakieś ale. A to nagle zepsuje ci się pralka albo zapomniałaś, że w tym miesiącu akurat kończy ci się ubezpieczenie auta, a jeszcze przecież trzeba zrobić przegląd, w dodatku dziecku trzeba kupić nowe buty, bo z poprzednich wyrosło. Przykłady można mnożyć bez końca. Po raz kolejny okazuje się, że to nie jest dobry czas na to, by zacząć oszczędzać. A co jeśli powiem ci, że dobry moment nigdy nie nadejdzie? Życie jest nieprzewidywalne, ale dzięki dobrej organizacji, odrobinie dobrej woli oraz planowaniu możesz przygotować się na każdą taką sytuację. Czasem najtrudniejszą rzeczą jest po prostu zacząć. Kiedy mowa o oszczędzaniu pieniędzy to małe zmiany przynoszą najlepsze rezultaty. Oto 5 kroków do tego, by zdobyć pierwsze oszczędności.

1. PRZYJRZYJ SIĘ SWOIM WYDATKOM

Przygodę z oszczędzaniem zacznij od dokładnego sprawdzenia, na co wydajesz pieniądze. Na początek wystarczy długopis i zwykła kartka papieru, na której zanotujesz swoje miesięczne dochody oraz wszystkie wydatki poniesione przez ciebie w danym miesiącu. Możesz skorzystać również z tabelki w Excelu czy dedykowanej aplikacji. Na tym etapie nieistotne jest gdzie umieścisz te ważne informacje, ale to byś dokładnie przeanalizowała swoją sytuację finansową. Następnie przyporządkuj każdą wydaną złotówkę do odpowiedniej kategorii, co będzie dużym ułatwieniem przy późniejszym tworzeniu budżetu. To jak pogrupujesz wydatki zależy tak naprawdę od ciebie, ale nie warto utrudniać sobie życia, już na samym początku więc sugeruję postawić na prostotę. Możesz przypisać wydatki do kategorii takich jak: rachunki, paliwo, jedzenie, chemia, kosmetyki, zdrowie, dziecko, rozrywka itp. Aby ułatwić ci zadanie i zmotywować do działania przygotowałam prosty arkusz wydatków, który możesz pobrać za darmo klikając w poniższy link.

2. STWÓRZ BUDŻET

Teraz kiedy już dokładnie wiesz ile i na co przeznaczasz pieniędzy czas stworzyć miesięczny budżet, w którym z góry zaplanujesz wszystkie swoje wydatki. W ten sposób będziesz mogła na bieżąco kontrolować przepływ pieniędzy, a to z kolei pozwoli ci na ograniczenie zbędnych kosztów. To właśnie dlatego pierwszym krokiem była analiza wydatków. Dzięki tym informacjom będziesz w stanie bez najmniejszych problemów oszacować ile pieniędzy musisz przeznaczyć na każdą z kategorii wydatków. Pamiętaj, aby w budżecie uwzględnić również opłaty, które co prawda ponosisz regularnie, ale nie każdego miesiąca. Takim kosztem będzie np. ubezpieczenie domu czy auta oraz jego przegląd. Nie zapomnij również o znalezieniu, w budżecie, miejsca na oszczędności. Nie musisz od razu porywać się z motyką na słońce i odkładać tysięcy złotych. Bądź realistką. Lepiej odłożyć mniej niż później podbierać z oszczędności, gdy okaże się, że nie doszacowałaś pozostałych wydatków. Aby ułatwić ci zadanie i zmotywować do działania przygotowałam prosty arkusz budżetu domowego, który możesz pobrać za darmo klikając w poniższy link.

3. NAJPIERW ZAPŁAĆ SOBIE

Złota zasada oszczędzania - najpierw zapłać sobie. Najczęściej popełnianym błędem jest w pierwszej kolejności wydawanie zarobionych pieniędzy, a dopiero na końcu próby oszczędzania z tego, co zostało. Przy czym zazwyczaj kwota na koniec miesiąca jest niewielka lub wręcz zerowa. Dlatego tak ważne jest, by najpierw zastanowić się ile chcemy i ile realnie jesteśmy w stanie odłożyć. Na początek może to być np. 10% naszego wynagrodzenia. Zaraz po wypłacie przelewamy tę kwotę na konto oszczędnościowe i dopiero wtedy opłacamy wszelkie bieżące zobowiązania i tworzymy szczegółowy budżet na dany miesiąc. System ten działa, ponieważ, czego oczy nie widzą tego sercu nie żal - mówiąc prosto nie masz tak wielkiej ochoty na wydawanie pieniędzy, których nie widzisz, bo są "ukryte" na koncie oszczędnościowym. Szybko zauważysz, że bez problemu jesteś w stanie rozpisać budżet działając na kwocie mniejszej niż do tej pory. Dobrym pomysłem może być ustawienie automatycznego przelewu z konta głównego na oszczędnościowe, dzięki czemu pieniądze niejako będą się odkładać same, a ciebie nie będzie kusić wydanie większej kwoty niż ta wcześniej, przez ciebie, zaplanowana. 

4. NIE MARNUJ JEDZENIA

Zakupy spożywcze to jeden z największych wydatków każdego gospodarstwa domowego. To koszty, których nie jesteśmy w stanie uniknąć, dlatego wiedza o tym, jak zaoszczędzić podczas zakupów jest kluczowa. Każdego roku Polacy marnują blisko 5 milionów ton żywności, z czego aż 60% odpowiedzialności za ten stan rzeczy spoczywa na nas - konsumentach. Obecnie to jedna z głównych kategorii wydatków, w której możemy poczynić realne oszczędności, jeśli do zakupów podejdziemy z głową i odpowiednim planem. O tym, jak zaoszczędzić na zakupach przeczytasz w jednym z wcześniejszych artykułów, gdzie znajdziesz 10 moich sprawdzonych sposobów na to, jak wydawać mniej. Dobrze zaplanowane zakupy pozwolą zaoszczędzić ci, w skali miesiąca, nawet kilkaset złotych. 

5. WYZNACZ SOBIE CEL

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z oszczędzaniem to zapewne będziesz potrzebować dodatkowej motywacji. Najskuteczniej w tej dziedzinie działa wyznaczenie sobie konkretnego celu oszczędnościowego. Zastanów się, na co chciałabyś odkładać pieniądze. Niech to będą zarówno cele krótko, jak i długoterminowe (takie na najbliższe 3-5 lat). Choć na początek polecam zacząć od tych pierwszych. Świadomość, że cel znajduje się w zasięgu ręki, będzie dodatkowo napędzać cię do działania. Gdy już ustalisz swoje priorytety na spokojnie przeanalizuj sytuację i oszacuj ile pieniędzy będziesz potrzebować, by spełnić swoje marzenia. Podziel uzyskane kwoty przez ilość czasu potrzebnego na osiągnięcie danego celu. I tak oto stworzyłaś szczegółowy plan oszczędnościowy. Pozostaje ustawić automatyczne przelewy na konto oszczędnościowe. Dzięki temu nie będziesz zaprzątać sobie głowy myśleniem o oszczędzaniu tylko, w końcu, realnie będziesz powiększać aktywa finansowe. 

Pamiętaj, aby pod koniec każdego miesiąca przeanalizować bieżący budżet. W ten sposób nie tylko będzie ci łatwiej trzymać się wyznaczonego planu, ale przede wszystkim na bieżąco wykryjesz i usuniesz wszelkie nieprawidłowości i problemy. Bardzo możliwe, iż zrozumienie tego, jak działa cały proces oszczędzania, zainspiruje cię do tego, by nie tylko wyznaczać sobie coraz większe i bardziej ambitne plany, ale przede wszystkim pozwoli ci na znalezienie nowych sposobów na to, by zaoszczędzić więcej w krótszym czasie. 

Nie da się ukryć, iż oszczędzanie zaczyna się od dobrze zaplanowanego budżetu. Nie czekaj więc ani chwili dłużej i stwórz swój pierwszy plan finansowy już teraz. Powodzenia!