Z pamiętnika kury domowej: jak pozbyć się muszek owocówek, usunąć kamień z czajnika elektrycznego i zachować świeżość ziół na dłużej.

Czas na nową serię na blogu, w której będę dzielić się z Tobą sprawdzonymi, domowymi trikami, które ułatwią życie każdej pani domu. Przy okazji możesz podziwiać moją radosną twórczość w postaci rysunków obrazujących dany temat. 

JAK POZBYĆ SIĘ MUSZEK OWOCÓWEK?


Jak pozbyć się muszek owocówek?

W tym roku muszki owocówki to jakaś plaga. Chyba nie ma osoby, która tego lata nie miała z nimi do czynienia. Przynosimy je do domu na warzywach i owocach kupowanych w supermarketach. Rozmnażają się w zastraszającym tempie i atakują każdy pozostawiony na zewnątrz skrawek jedzenia. Kiedy już się pojawią to niestety czeka nas żmudna walka. Najpierw musimy się ich pozbyć, a potem dokładnie umyć każdą powierzchnię, bo niestety ich jaja nie są widoczne gołym okiem (każda muszka może ich złożyć nawet 60). Jeśli próbowałaś kiedyś kupić specjalną pułapkę na te stworzenia to zapewne wiesz, że za bardzo nie spełnia swojego zadania, a wcale nie jest taka tania.

Jest jednak prosty domowy sposób na to, aby pozbyć się muszek owocówek. Będziesz potrzebować małej miseczki, płynu do mycia naczyń oraz fermentowanego octu jabłkowego. Wlewamy ocet do miseczki (do połowy wysokości naczynia), a następnie dodajemy do niego kilka pompek płynu do mycia naczyń. Całość mieszamy i wystawiamy w miejscach, gdzie obecnie rezydują muszki. Dlaczego to działa? Muszki uwielbiają zapach lekko gnijących owoców, a fermentowany ocet jabłkowy ma dokładnie taki zapach. Jednak gdyby umieścić w miseczce tylko ocet pułapka by nie zadziałała, bo muszki owocówki potrafią siadać na wodzie i nie utonąć. Właśnie dlatego potrzebny jest płyn, który nie pozwoli im już odlecieć - po prostu przykleją się do powierzchni wody i zatoną.

JAK USUNĄĆ KAMIEŃ Z CZAJNIKA ELEKTRYCZNEGO?

Jak usunąć kamień z czajnika elektrycznego?

Twarda woda to kolejna zmora każdej pani domu. Twarda woda oznacza osadzanie się kamienia na dnie czajnika, co skutkuje dodatkiem osadu do każdej kolejnej herbaty czy kawy. Wystarczy jednak tylko godzina, by znów cieszyć się czajnikiem, który wygląda jak nowy. Aby usunąć kamień z czajnika elektrycznego będziesz potrzebować ocet spirytusowy i wodę (może być z kranu). Mieszamy ocet i wodę w proporcji 1:2, czyli jedna część octu do dwóch części wody. Wlewamy naszą mieszankę do czajnika i delikatnie podgrzewamy (do ok. 50 stopni C), ale w żadnym wypadku nie gotujemy. Zostawiamy na godzinę. Po tym czasie roztwór wylewamy. Następnie wlewamy wody do pełna i zagotowujemy. Po wylaniu wody możemy usunąć resztę osadu wilgotną szmatką, ale zazwyczaj nie ma takiej potrzeby.

JAK PRZEDŁUŻYĆ ŚWIEŻOŚĆ ZIÓŁ?

Jak przedłużyć świeżość ziół (szczypiorek, pietruszka, koperek)?

Chyba każdy zna ten problem - kupujemy zioła, a one po 2 dniach nie nadają się totalnie do niczego. Jest jednak bardzo prosty sposób na to, by przedłużyć ich świeżość. Wystarczy kawałek folii aluminiowej, na której kładziemy kilka listków ręcznika papierowego. Przy użyciu spryskiwacza zwilżamy ręcznik papierowy, na którym układamy zioła, po czym zawijamy je jak kebab i wkładamy do lodówki. Jeśli ręcznik wyschnie należy go ponownie zwilżyć. Ja najczęściej wykorzystuję ten trick, aby zachować na dłużej świeżość szczypiorku, natki pietruszki i koperku. Sprawdza się świetnie, a ja cieszę się tymi pysznościami nawet 2-3 tygodnie.

Wszystkie przedstawione w tym artykule tricki zostały przeze mnie sprawdzone i sama z nich korzystam na co dzień, a więc masz gwarancję, że działają. Mam nadzieję, że Ci się przydadzą i ułatwią Twoje kuchenne życie.

Znasz te kuchenne sztuczki? A może masz jakieś swoje ulubione domowe triki? Podziel się nimi w komentarzach. Na pewno się komuś przydadzą.