Z pamiętnika kury domowej: 4 sprawdzone sposoby na usunięcie plamy z krwi z ubrania.

Sprawdzone, domowe sposoby na usunięcie plamy z krwi z ubrania.

Czas na kolejny artykuł z serii: "Z pamiętnika kury domowej". Tym razem porozmawiamy sobie o plamach, a konkretnie o tym, jak usunąć plamy z krwi z ubrań. 

Jeśli chodzi o plamy z krwi to najważniejszą rolę odgrywa tu czas. Świeże plamy zazwyczaj usuniemy bez większych problemów. Zaschnięta krew niestety sprawia dużo więcej kłopotów. Może się okazać, że nie uda się nam jej pozbyć. Przejdźmy jednak do konkretów - jak uratować zabrudzoną krwią odzież?

ZIMNA WODA

Najłatwiej usunąć krew z tkaniny, kiedy plama jest świeża. Wówczas wystarczy przepłukać to miejsce lodowatą wodą, jednocześnie delikatnie pocierając tkaninę. W żadnym wypadku nie należy używać do tego ciepłej wody, bo plama się utrwali, a wówczas jej usunięcie może okazać się niemożliwe.

WODA UTLENIONA

Czasem zdarza się jednak, że nie od razu zauważamy zabrudzenie. W takiej sytuacji zwykła woda nie wystarczy. Na stare plamy możemy zastosować wodę utlenioną. Wylewamy kilka kropel na wacik i "tamponujemy" plamę aż do czasu jej całkowitego usunięcia. Możemy spróbować także polać zabrudzone miejsce odrobiną wody utlenionej i delikatnie potrzeć poplamiony materiał. W obu przypadkach na koniec należy przepłukać tkaninę pod zimną wodą. Jeśli plamy są bardziej rozległe należy płukać zabrudzone ubranie w wodzie z dodatkiem wody utlenionej - 200 ml wody utlenionej na 1 litr wody. Po usunięciu plamy płuczemy ubranie pod zimną, bieżącą wodą. Należy jednak ostrożnie stosować wodę utlenioną na tkaninach w intensywnych kolorach, gdyż zachodzi ryzyko ich odbarwienia. 

SOK Z CYTRYNY

Na plamy z krwi dobrze działa także cytryna, która ma właściwości wybielające. Wystarczy delikatnie wetrzeć sok z cytryny w zabrudzoną tkaninę i chwilę odczekać. Po czym przepłukać dokładnie pod zimną wodą. Należy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku wody utlenionej, delikatne tkaniny oraz ubrania w mocnych kolorach mogą zostać trwale zniszczone przez odbarwienie. 

SÓL KUCHENNA

Świeżą plamę można również posypać solą kuchenną i zostawić tak na godzinę, a następnie spłukać tkaninę zimną wodą. Sól powinna wchłonąć krew, a po plamie nie powinno być śladu. Jeśli krew zdążyła już zaschnąć wówczas namaczamy ubranie w wodzie z dodatkiem soli - na litr wody wsypujemy 3 łyżki (w przypadku delikatnych tkanin 1.5 łyżki). 

Niezależnie od tego, którą metodę wybierzemy, po usunięciu plamy pierzemy odzież według wskazówek na metce.