To w końcu jesteś wege czy nie, czyli wegetarianizm i jego pseudo odmiany.

Wegetarianizm i jego pseudo odmiany.

Jeszcze do niedawna wegetarianizm był postrzegany jako fanaberia i dziwactwo. Na szczęście świadomość konsumentów rośnie, a przemysł spożywczy przestał być dla nas tajemnicą. Dlatego też zmniejszenie spożycia pewnych produktów nikogo już nie szokuje. Zdrowe odżywianie to obecnie coś więcej niż tylko moda to styl życia.

Dieta wegetariańska polega na wyłączeniu, z jadłospisu, mięsa, w tym ryb i owoców morza. Okazuje się jednak, że to opis bardzo ogólny, bo wegetarianizm ma wiele odmian. Sprawdźmy więc czym się różnią.

DIETA WEGETARIAŃSKA I JEJ ODMIANY

LAKTOOWOWEGETARIANIZM 
To najbardziej popularna odmiana wegetarianizmu. Laktoowowegetarianizm polega na całkowitym wykluczeniu mięsa z diety. Dozwolone jest spożywanie jajek, mleka i produktów mlecznych oraz miodu. Ten rodzaj diety wegetariańskiej jest jej najzdrowszą odmianą. Dzięki różnorodności pokarmów dostarczenie organizmowi odpowiednich składników odżywczych nie stanowi żadnego problemu. Ten sposób odżywiania rzadko kiedy prowadzi do niedoborów.

LAKTOWEGETARIANIZM
Dieta podobna do laktoowowegetarianizmu - dopuszcza spożywanie mleka i jego przetworów. Różni się tylko tym, że wyklucza jedzenie jajek, które są traktowane w tym wypadku jako wczesne stadium rozwoju kury. Prawidłowo skomponowana dieta laktowegetariańska rzadko kiedy jest przyczyną niedoborów. Trzeba jednak pamiętać, że przy wyłączeniu z diety mięsa i jajek nie dostarczamy organizmowi odpowiedniej dawki potrzebnej mu witaminy B12 dlatego też należy ją suplementować.

OWOWEGETARIANIZM
Ta odmiana wegetarianizmu wyklucza z diety mięso oraz mleko i produkty mleczne. Dopuszcza
jednak spożywanie jajek. 

WEGANIZM
Weganizm wyklucza spożywanie mięsa oraz wszelkich produktów odzwierzęcych. Zabronione jest więc także spożywanie jajek, mleka i jego przetworów, miodu oraz żelatyny. Ta odmiana diety wegetariańskiej dotyczy nie tylko sposobu odżywiania, ale także stylu życia. Weganie w żaden sposób nie wspierają przemysłu, który przyczynia się do krzywdzenia zwierząt. Dlatego też rezygnują z takich produktów jak futra, skóra, wełna, jedwab, pierze, perły czy korale. Nie biorą również udziału w przedstawieniach z udziałem zwierząt, a więc nie chodzą do cyrku ani do zoo. Dieta wegańska nie zezwala na odstępstwa. Niestety źle skomponowana może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia - może prowadzić m.in. do anemii. Dlatego, jeśli chciałabyś przejść na taką dietę skorzystaj z pomocy specjalisty, który pomoże Ci w ułożeniu jadłospisu według wegańskich zasad. 

WITARIANIZM
To jedna z dwóch najbardziej restrykcyjnych odmian wegetarianizmu. Dieta witariańska polega na spożywaniu wyłącznie surowych warzyw i owoców. Witarianie uważają, że podczas obróbki cieplnej pokarm traci wszystkie cenne składniki odżywcze. Dlatego też dopuszczają podgrzewanie jedynie do 42 stopni Celsjusza. Poza tym rezygnują z wszelkich napojów takich jak herbata, kawa czy soki na rzecz świeżej, źródlanej wody. Ta odmiana diety wegetariańskiej utrudnia dostarczenie naszemu organizmowi potrzebnych mu składników odżywczych. 

FRUTARIANIZM
To druga, obok witarianizmu, bardzo restrykcyjna odmiana diety wegetariańskiej. Frutarianizm wyklucza spożywanie żywych części roślin. Frutarianie uważają, że rośliny mają świadomość swojego istnienia, a także odczuwają ból, więc nie można doprowadzać do ich niszczenia. Z tego też powodu frutarianie wybierają tylko te owoce i warzywa, których spożywanie nie wiąże się z uśmierceniem rośliny, z której owe warzywa i owoce pochodzą. Niestety stosowanie diety według zasad frutarianizmu może być bardzo wyniszczające dla naszego organizmu. Ciężko ułożyć sensowny jadłospis, który będzie dostarczał odpowiednich składników odżywczych, przy tak ograniczonej dostępności produktów. 

Diety wegetariańskie to temat, który jest na topie od dość długiego czasu. Kiedy tylko tego typu sposób odżywiania stał się modny, jak grzyby po deszczu, zaczęły pojawiać się coraz to nowe odmiany. Wiele z nich dopuszcza jedzenie mięsa w różnych konfiguracjach. Tymczasem wegetarianizm to celowe i świadome wykluczenie z diety mięsa i jego przetworów. Wegetarianizm to nie tylko odrzucenie produktów mięsnych z pobudek zdrowotnych, ale przede wszystkich z powodu reprezentowanego światopoglądu. Dla wegetarian liczy się przede wszystkim dobro zwierząt, a to wyklucza spożycie mięsa nawet w najmniejszych ilościach. Sprawdźmy więc diety pseudo wegetariańskie, które powstały na fali popularności diet wege.  

DIETY PSEUDO WEGETARIAŃSKIE

SEMIWEGETARIANIZM
Inaczej mówiąc półwegetarianie. Semiwegetarianie rezygnują ze spożywania mięsa ssaków. Dopuszczalne jest więc jedzenie drobiu, ryb oraz owoców morza. Semiwegetarianizm bardzo często traktowany jest jako wstęp do wegetarianizmu - zaczynamy od odrzucenia mięsa ssaków, by ostatecznie odejść całkowicie od jedzenia mięsa. 

ICHTIWEGETARIANIZM (PESCOWEGETARIANIZM)
Pescowegetarianizm polega na wykluczeniu z diety czerwonego mięsa oraz drobiu. Dopuszczalne jest spożywanie ryb i owoców morza. 

POLLOWEGETARIANIZM
To dieta, w której z mięs dopuszczalne jest spożywanie jedynie drobiu. Wykluczone jest za to mięso ssaków oraz ryb. 

FLEKSITARIANIZM
Fleksitarianizm polega na unikaniu mięsa na co dzień. Jednak możliwe jest jego sporadyczne spożywanie, w małych ilościach. 

Jak widzisz dieta wegetariańska ma wiele odmian i choć dużo prościej powiedzieć JESTEM WEGETARIANKĄ to myślę, że warto zapoznać się z podziałem diet wegetariańskich, by nie tylko być lepiej poinformowaną w tym temacie, ale by przede wszystkim wykluczyć powielanie informacji niezgodnych z prawdą, bo jedzenie mięsa nie jest wege.