Woda zdrowia Ci doda - zalety picia wody.


Woda to ważny składnik naszej codziennej diety. W aż 60% nasz organizm składa się właśnie z wody. Każdy wie jak istotne jest odpowiednie nawodnienie, a jednak nadal większość z nas nie wypija odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Uczucie suchości w ustach i odczuwane pragnienie to wcale nie sygnał, że właśnie zachciało nam się pić - to objaw tego, że nasz organizm jest już w pewnym stopniu odwodniony, a więc nie czekajcie do czasu aż Wasze ciało będzie domagać się życiodajnego płynu tylko wyróbcie w sobie nawyk regularnego sięgania po szklankę z wodą.

JAK I KIEDY PIĆ WODĘ?

Jeśli właśnie zdaliście sobie sprawę, że pijecie zdecydowanie za mało wody to nie rzucajcie się od razu na nią i nie próbujcie opróżnić całej 1,5 L butelki na jedno podejście. Wchłonięcie tak dużej ilości płynów w jednej chwili może spowodować szybsze wypłukiwanie soli mineralnych (tj. potas czy sód) z organizmu. Optymalne efekty da Wam popijanie wody niewielkimi łykami co kilka chwil. W ten sposób osiągniecie prawidłowe nawodnienie, które będziecie podtrzymywać, na odpowiednim poziomie, przez cały dzień. 

Teorii na temat tego kiedy powinniśmy sięgać po szklankę z wodą jest tyle ilu specjalistów. Jedni twierdzą, że można pić w trakcie posiłku, inni przekonują, że jest to niedopuszczalne. Zatem jak pić żeby sobie nie zaszkodzić? Nie poleca się wypijania dużych ilości płynów podczas jedzenia. Tego typu nawyk powoduje rozrzedzenie soków i enzymów trawiennych, a w konsekwencji spowolnienie trawienia i zaleganie treści pokarmowej w żołądku. Dlatego też najlepiej sięgać po wodę na 30 minut przed posiłkiem lub 30 minut po jego zakończeniu.

ILE WODY PIĆ?

Przyjęto, że powinniśmy dostarczyć naszemu organizmowi 30 ml wody na każdy kilogram masy ciała.

Dla przykładu: jeśli ważysz 65 kg, aby obliczyć ile litrów wody powinien otrzymywać Twój organizm, w ciągu dnia, wystarczy, że wykonasz proste działanie:

65 kg x 30 ml = 65 x 0,03 = 1,95

Oznacza to, że przy wadze 65 kg powinno wypijać się ok. 2 L wody dziennie.

Należy przy tym pamiętać, że wodę nasz organizm otrzymuje również wraz z pożywieniem. Dodatkowo poza wodą możemy sięgać także po rozcieńczone soki owocowe i warzywne oraz herbaty owocowe i ziołowe. Wszystko to zlicza się do dziennej dawki wypitych płynów. 

Zapotrzebowanie na wodę wzrasta wraz z poziomem aktywności fizycznej oraz przy zmianach temperatury i wilgotności powietrza. Pamiętaj więc by zwiększyć dostarczanie płynów wraz ze wzrostem aktywności ruchowej oraz podczas dusznych i ciepłych dni.

GAZOWANA CZY NIE?

Woda nie zawiera kalorii, cukru ani żadnych chemicznych dodatków, a więc z gazem czy bez zawsze jest to dużo lepszy wybór niż słodzone napoje. Jednak woda nasycona dwutlenkiem węgla nie jest wskazana dla każdego. Jeśli jesteś osobą zdrową to jedyne co definiuje Twój wybór to osobiste preferencje. Jednak gdy występują u Ciebie problemy, ze strony przewodu pokarmowego, takie jak zespół jelita drażliwego czy wzdęcia brzucha wówczas lepiej sięgać po wodę niegazowaną gdyż wersja gazowana może nasilać nieprzyjemne dolegliwości. Zatem po wodę gazowaną nie powinieneś sięgać kiedy cierpisz na jakiekolwiek dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Warto wspomnieć, iż dwutlenek węgla, którym nasycona jest woda drażni śluzówkę przewodu pokarmowego i żołądka co daje mylne wrażenie szybszego ugaszenia pragnienia, przez co wypijamy mniej niż faktycznie powinniśmy. 

Pamiętaj by nie podawać wody gazowanej dzieciom, które zazwyczaj piją łapczywie. Może się to skończyć podrażnieniem śluzówki jeśli bąbelki przedostaną się do nosa. 

Zatem najlepszym wyborem, na co dzień, będzie woda niegazowana. Po gazowaną sięgaj sporadycznie o ile nie masz żadnych problemów zdrowotnych, które wykluczają ją z jadłospisu. 

10 KORZYŚCI PICIA WODY.
 1. Orzeźwia i skutecznie gasi pragnienie.
 2. Powstrzymuje apetyt (oszukuje mały głód).
 3. Poprawia trawienie.
 4. Pobudza metabolizm.
 5. Pomaga w pozbyciu się toksyn i innych szkodliwych substancji z organizmu.
 6. Redukuje bóle głowy, które często są skutkiem zbyt niskiego poziomu nawodnienia.
 7. Redukuje cellulit.
 8. Poprawia wygląd skóry, która dzięki odpowiedniemu nawilżeniu staje się jędrna i elastyczna, a płytkie zmarszczki ulegają redukcji.
 9. Poprawia funkcjonowanie nerek oraz zmniejsza podatność na infekcje dróg moczowych.
 10. Poprawia koncentrację i zdolności umysłowe.
JAK WYROBIĆ W SOBIE NAWYK PICIA WODY?

Wielu ludzi ma ogromne problemy z dostarczaniem organizmowi odpowiedniej ilości płynów - nie potrafią wykształcić w sobie naturalnego odruchu sięgania po wodę. Tymczasem istnieją 3 proste sposoby by to zmienić:
 1. Butelka wody - miej ją zawsze przy sobie - jeśli dopadnie Cię pragnienie wystarczy, że sięgniesz do torebki. 
 2. Szklanka - dzięki piciu ze szklanki będzie Ci łatwiej kontrolować ilość wypitej wody.
 3. Aplikacja na telefon - pomoże Ci w bardzo prosty i przejrzysty sposób kontrolować wodny bilans.
APLIKACJA NA TELEFON - KTÓRĄ WYBRAĆ?

Dostępnych jest mnóstwo aplikacji, które pomogą Wam kontrolować poziom nawodnienia. Niektóre są płatne, ale wiele z nich ściągniecie za darmo. Przetestowałam kilkanaście darmowych wersji i poniżej przestawiam Wam, te które najbardziej mi się spodobały:

Kalkulator Nawodnienia Żywiec Zdrój 
(dostępność: iOS / Android)
Aplikacja uwzględnia wiek, wagę, poziom aktywności fizycznej oraz rodzaje wypijanych płynów. Wpisujemy odpowiednie dane i program wylicza ile powinniśmy dostarczyć organizmowi płynów w ciągu dnia. Obsługa jest prosta i intuicyjna. Wystarczy przycisnąć "+" i wybrać napój z dostępnej listy (znajdziemy tu oprócz wody także kawę, herbatę, soki owocowe, mleko oraz wiele innych). Jako bonus otrzymujemy ciekawostki dotyczące zdrowia, a także możliwość zweryfikowania swojej sprawności umysłowej przy pomocy kilku dostępnych testów. 

Water Daily
(dostępność: iOS)
Bardzo prosta w obsłudze aplikacja. Należy wybrać płeć oraz ustawić godzinę, o której wstajemy i kładziemy się spać. Aby zapisać wypitą szklankę (250 ml) wody wystarczy potrząsnąć telefonem na boki. Program dodatkowo odlicza czas jaki został nam na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości płynów.

Water Your Body Lite
(dostępność: iOS)
Ta aplikacja wylicza potrzebną naszemu organizmowi ilość płynów na podstawie wagi. Aby zaznaczyć wypitą ilość wody wystarczy "ustawić na stole" odpowiednie naczynie (mała szklanka, duża szklanka, butelka lub bidon) z wyznaczoną miarą (ustawiamy ile mililitrów ma każda szklanka i butelka). 

Hydro Coach - pij wodę
(dostępność: Android)
Aplikacja bierze pod uwagę płeć, wiek, wagę oraz poziom aktywności fizycznej - na podstawie tych danych wyliczana jest ilość wody jaką powinniśmy wypić każdego dnia. Dodatkowo ustawiamy godziny, w których się budzimy i chodzimy spać, a także wielkość szklanki (w mililitrach) jakiej zazwyczaj używamy. Jedynym minusem są reklamy, ale jeśli nam to przeszkadza możemy wykupić wersję PRO.

A jak Wy radzicie sobie z utrzymaniem prawidłowego nawodnienia? Korzystacie ze specjalnych aplikacji czy może picie wody to już u Was wyrobiony nawyk?