Cold brew coffee, czyli kawa parzona na zimno.

Przepis na cold brew coffee.

Szczerze mówiąc nigdy nie byłam specjalną fanką kawy. Owszem od czasu do czasu wypiłam waniliowe latte, ale zdecydowanie bardziej gustuję w herbacie. Jeśli kawa to raczej mrożona, choć też bardzo rzadko. Dopiero gdy dowiedziałam się o istnieniu cold brew odkryłam, że kawa to moja druga miłość - zaraz po herbacie.

COLD BREW - CO TO TAKIEGO?

Jest to proces parzenia ziaren kawy, przy pomocy zimnej wody, przez długi okres czasu. W związku z tym, że ziarna nie mają kontaktu z wrzątkiem chemiczny profil kawy, parzonej na zimno, różni się od tej standardowej. Ziarna kawy zawierają wiele składników, które są lepiej rozpuszczalne w wysokiej temperaturze - w tym kofeinę, oleje oraz kwasy tłuszczowe. Parzenie kawy w niskiej temperaturze sprawia, że jest ona mniej kwaśna, a zawartość kofeiny jest znacznie niższa. Cold brew jest aż w 65-70% mniej kwaśna niż kawa parzona tradycyjnie. W dodatku dłużej zachowuje świeżość. Normalnie, jeśli nie wypijemy kawy od razu to po kilku godzinach jest zupełnie nie do spożycia - jest po prostu niesmaczna. Kawa parzona na zimno jest w stanie utrzymać swoją świeżość nawet tydzień (jeśli przechowujemy ją w lodówce).

COLD BREW - CZY NIE JEST TO PRZYPADKIEM ZWYKŁA MROŻONA KAWA?

Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że cold brew nie jest niczym innym jak mrożoną kawą przygotowaną w dziwny sposób. Jednak różnica polega na tym, że kawa mrożona parzona jest przy pomocy gorącej wody, a następnie zostaje wystudzona. Cold brew natomiast parzymy na zimno i przez dużo dłuższy okres czasu, uzyskując w ten sposób kawowy koncentrat, który rozcieńczamy przy pomocy wody lub mleka. Ponieważ w cold brew ziarna nie zostają poddane działaniu wysokiej temperatury nie tylko ma mniej kwaśny, ale także pełniejszy smak i "gładszą" konsystencję.

ZALETY COLD BREW.

Podsumujmy, dlaczego warto pić cold brew:

  • mniej kwaśna - ma to znaczenie dla ludzi, którzy borykają się z refluksem i/lub mają problemy z trawieniem i wolą mniej ostry aromat kawy.
  • bardziej aromatyczna i mniej rozwodniona - proces parzenia na zimno sprawia, że ziarna mają więcej czasu, aby uwolnić swój aromat. Jest on mocniejszy więc nie ma obawy, że kawa będzie rozwodniona - nawet jeśli dodamy do niej wodę/mleko oraz kostki lodu smak kawy pozostanie wyrazisty.
  • zachowuje świeżość przez długi okres czasu - chemiczna struktura kawy nie zmienia się przy parzeniu na zimno co sprawia, że bez problemu jest w stanie zachować te same walory smakowe nawet przez tydzień.

Jeśli lubisz mrożoną kawę to gwarantuję, że po spróbowaniu cold brew nie będziesz chciała do niej wrócić, bo cold brew jest o niebo lepsze.

Kawa parzona na zimno.

JAK PRZYGOTOWAĆ COLD BREW?

Przede wszystkim należy kupić kawę ziarnistą. Najlepiej taką, która parzona jest lokalnie i jest jak najbardziej świeża. Im bardziej świeże ziarna, tym bardziej aromatyczna kawa.

Następnie mielimy kawę tak, aby uzyskać 1/2 kubka już po jej zmieleniu. Ważne jest, by zmielić ją "grubo", niedbale - w tym wypadku zupełnie nie sprawdzi się kawa o grubości ziaren piasku.

Kolejnym krokiem jest zalanie naszych ziaren wodą. Na 1/2 kubka kawy potrzebujemy 1 i 1/2 kubka wody (możesz przygotować więcej kawy na raz, więc proporcje się zmienią, ale ważne, aby stosunek wody do kawy wynosił 3:1). Wrzucamy więc kawę do słoika (lub innego szczelnie zamykanego pojemnika), zalewamy zimną wodą (lub taką o temperaturze pokojowej), po czym całość mieszamy. Warto zaznaczyć, że mieszamy kawę tylko i wyłącznie łyżką drewnianą lub ewentualnie plastikową, gdyż metal może mieć wpływ na końcowy smak kawy. Szczelnie zamykamy naszą miksturę i zostawiamy na 24 h w temperaturze pokojowej.


Po tym czasie możemy przystąpić do kolejnego kroku lub też, jeśli lubimy mocniejszą kawowy aromat, wstawić do lodówki i zaparzać ją dalej przez kolejne 24-48 h. Według mnie 24 h to wystarczający czas, aby uzyskać pełny aromat i głębię smaku. Kiedy kawa będzie miała już pożądaną moc należy ją przecedzić. W tym celu możesz użyć papierowego filtra do kawy lub gazy. Proces odcedzania można powtórzyć do momentu aż nie będzie w niej żadnych odłamków ziaren.

Tak przyrządzony koncentrat kawowy możemy spokojnie przechowywać w lodówce przez tydzień.
By móc cieszyć się aromatycznym cold brew należy rozcieńczyć otrzymany koncentrat. Mnie najbardziej smakuje w proporcji 1:1 z dodatkiem kilku kostek lodu, ale to jakich proporcji użyjesz zależy od tego, jak mocną kawę lubisz.

Cold brew.

Kawa cold brew.

Jak tylko pierwszy raz spróbowałam cold brew to już wiedziałam, że totalnie przepadłam. Dlatego też niezmiernie cieszy mnie, że stworzenie kawy parzonej na zimno, podawanej obecnie w każdej dobrej kawiarni, jest tak proste i nie wymaga zbyt dużo pracy ani czasu (poza czasem oczekiwania oczywiście). 

Słyszałaś kiedyś o cold brew? Jaki rodzaj kawy lubisz najbardziej?