Balans między karierą a życiem osobistym, czyli 5 prostych i skutecznych sposobów na relaks po pracy.

5 prostych i skutecznych sposobów na relaks po pracy.

Znalezienie balansu między karierą a życiem osobistym to niełatwe zadanie, szczególnie jeśli prowadzimy własną firmę. Jeszcze trudniej jest, gdy naszym biurem jest dom. Bardzo łatwo wówczas przekroczyć tę cienką granicę i totalnie zatracić się w pracy, zapominając o całej reszcie. To prosta droga do przepracowania i wypalenia zawodowego. Właśnie dlatego tak ważne jest, by oddzielić czas pracy od czasu wolnego i wygospodarować, choć chwilę dla siebie i własnych potrzeb. Tylko w ten sposób zachowamy, tak potrzebną nam, równowagę.

Sama przez długi czas miałam z tym problem. Nie zliczę ile razy pracowałam do późnego wieczora, tylko dlatego, że mogłam. W końcu skoro biuro mam w domu to dlaczego nie zacząć kolejnego projektu już teraz. To nic, że mogę zrobić to na spokojnie kolejnego dnia i świat się nie zawali. Kiedy nikt inny poza Tobą nie decyduje o tym ile, kiedy i gdzie masz pracować nikt też nie określa momentu, w którym powinnaś przestać. Nie ma co ukrywać - to, że same decydujemy o trybie naszej pracy jest niewątpliwym plusem, ale równocześnie może okazać się pułapką. Zwłaszcza jeśli, tak jak ja, jesteś perfekcjonistką i dopiero zaczynasz budowanie własnej marki, bo wtedy praca na najwyższych obrotach przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu jest przecież usprawiedliwiona. Nieprawdaż?

Zostawienie pracy w pracy to pierwszy krok do wyznaczenia granicy między karierą a życiem osobistym. Pewnie powiesz "Łatwe, jeśli pracujesz u kogoś lub masz biuro w mieście. Trudne, kiedy dom to równocześnie biuro." Fakt, zadanie to nie należy do najłatwiejszych. Najważniejsza jest dyscyplina. Trzeba jasno wyznaczyć godziny pracy i się ich trzymać. Nie ma innej rady. Pewnie dlatego właśnie tak ciężko wyznaczyć tę granicę, kiedy jest się freelancerem. Tym bardziej że z tyłu głowy nieustannie kołacze myśl "nie pracuję, nie zarabiam", przy czym błędnie zakładamy, że dłuższe godziny pracy oznaczają większy zarobek. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie, ale to już temat na osobny artykuł.

Skoro ustaliłyśmy już, że pierwszym krokiem jest zostawienie pracy za drzwiami biura i nieprzynoszenie jej do domu to teraz podzielę się z Tobą moimi sposobami na relaks po pracy. Sposobami, które są proste, skuteczne i nie zrujnują Twojego portfela.

Relaks po pracy na 5 sposobów.

IDŹ NA SPACER...BEZ TELEFONU

Ale jak to bez telefonu? A jak coś się stanie? A jak ktoś zadzwoni? To, że akurat ktoś będzie cię nagle potrzebował i nie będzie to mogło zaczekać pół godziny jest tak prawdopodobne, jak wygrana w totolotka. Jeśli jednak brak telefonu wywołuje u ciebie atak paniki i koniecznie musisz go mieć przy sobie cały czas to po prostu na czas spaceru wyłącz w nim dźwięk. Chodzi o to, by totalnie się odprężyć i chociaż na chwilę odpocząć nie tylko od pracy, ale także od wszechogarniającej nas elektroniki. Spacer jest więc idealnym rozwiązaniem, by nie tylko się zrelaksować, ale także zaliczyć trochę aktywności fizycznej. Jeśli masz psa to on także będzie ci wdzięczny za ten dodatkowy spacer.

DOBRY TRENING NIE JEST ZŁY

Doskonale wiem, co sobie myślisz. Jesteś wykończona dniem pracy, a ja proponuję Ci trening jako formę relaksu. Chyba oszalałam. Rozumiem Cię, bo kiedyś także myślałam, że to najgorszy pomysł na relaks, jaki można sobie wymyślić. Tymczasem okazuje się, że nie jest to wcale takie głupie jak się wydaje. Przede wszystkim nikt nie mówi o 2-godzinnym treningu wykonanym na najwyższych obrotach. W zupełności wystarczy 20-30 minut jogi czy samego rozciągania. W ten sposób pomożesz mięśniom się rozluźnić, a kiedy zniknie napięcie od razu poczujesz się lepiej. Nie wiem jak ty, ale u mnie trening wywołuje przypływ endorfin. Często wcale nie chce mi się ćwiczyć, ale kiedy już się zmuszę (tak, powiedzmy to głośno - nikt nie jest idealny i nie zawsze skaczemy z radości na myśl o aktywności fizycznej) to za każdym razem po skończonym treningu wiem, że był to dobry wybór. Od razu czuję przypływ energii.

ZNAJDŹ SOBIE HOBBY

Znajdź zajęcie, które będzie sprawiać Ci przyjemność i przy którym się odprężysz. Możliwości są nieograniczone. Może to być np. scrapbooking, fotografowanie czy czytanie książek. Coś, czym z przyjemnością zajmiesz się w wolnym czasie. Jednym z moich hobby było pisanie bloga. Ostatecznie przerodziło się w moją ścieżkę zawodową. Dzięki prowadzeniu bloga odkryłam, że pisanie to nie tylko hobby po godzinach, ale moja pasja. Tak właśnie zostałam copywriterem. Od tego czasu założyłam drugiego bloga - tego, na którym właśnie się znajdujesz - bo pisanie to nadal moja pasja, a blog to moje hobby realizowane po godzinach. Może się więc okazać, że także i Ty odkryjesz nową ścieżkę kariery...a jeśli się nie uda to przynajmniej znajdziesz świetny sposób na relaks.

DOMOWE SPA

Czy jest coś bardziej odprężającego niż długa kąpiel w wannie? Dodajmy do tego aromatyczne świece, przydymione światło i ulubioną muzykę. Brzmi jak dobry pomysł? Po pracy wygospodaruj więc dla siebie kilka chwil i urządź sobie domowe spa. Kąpiel Cię odpręży, a upiększające zabiegi sprawią, że Twoja skóra będzie lepiej wyglądać, a Tobie od razu poprawi się humor. 

KSIĄŻKA CZY FILM?

Odkąd pamiętam jedną z moich ulubionych form relaksu był wieczór z książką. Nic tak nie wciąga, jak dobra historia - fantastycznie odciąga również od myślenia o kolejnych projektach, które czekają na biurku. Co prawda, od kiedy częścią mojej pracy jest czytanie książek nie mam aż tak dużo czasu na czytanie "prywatne", ale nadal sprawia mi niesamowitą radość i doskonale spisuje się jako forma relaksu. Od czasu kiedy odkryliśmy Netflixa moja pasja do czytania musi jednak dzielić swój czas także z pochłaniającymi mnie doszczętnie ciekawymi programami dokumentalnymi oraz serialami. Nie ważne więc czy wybierzesz książkę, czy film - obie formy spędzania czasu są równie dobre, by na chwilę zapomnieć o trudach codzienności. 

Tak prezentują się moje sprawdzone i skuteczne sposoby na relaks po pracy. Zdarza mi się łączyć kilka z nich, a nawet zaserwować sobie wszystkie 5 jednego dnia. Co i Tobie serdecznie polecam.

Daj znać, w jaki sposób Ty odpoczywasz po pracy. Podziel się swoimi sprawdzonymi patentami na wieczorny relaks.