1/11/2017

Noworoczne plany - jak zrobić to dobrze? + moje cele na 2017 rok.


Nowy rok, nowa ja - słyszałaś już to gdzieś? Nowy rok jakoś tak sam z siebie wymusza na wszystkich bycie innym człowiekiem - to czas zmian. Jak jednak dokonać noworocznych planów, aby pod koniec kolejnego roku móc powiedzieć, że się udało? Przede wszystkim trzeba te zmiany chcieć, do swojego życia, wprowadzić - żeby nie pozostały tylko i wyłącznie słowami spisanymi na papierze. Jeśli już ta chęć wystąpi wystarczy trzymać się kilku zasad, a jest więcej niż pewne, że tym razem noworoczne postanowienia będą czymś więcej niż tylko bliżej nieokreślonym planem.


1 STYCZNIA NIE MUSI BYĆ "TĄ" DATĄ

Nowy rok jest dla wielu osób jak czysta kartka - nowy rozdział życia, kiedy mogą zostawić za sobą przeszłość i zacząć wszystko od nowa. Coś w tym jest, ale kto powiedział, że plany na dany rok musimy spisać 1 stycznia i od razu od tego dnia wprowadzić je wszystkie w życie? Przecież od razu wiadomo, że to się nie uda, a za 12 miesięcy po raz kolejny będziemy mieć sobie za złe, że i tym razem się nie udało, ale...jest przecież kolejny rok. Błędne koło. Dlatego też nie przywiązuj się specjalnie do pierwszego dnia nowego roku. Planować możesz w każdej chwili i w każdej chwili możesz postanowić te zmiany wprowadzić. Jeśli więc nagle okaże się, że chcesz zrealizować konkretne cele po prostu spisz je i zacznij działać. Nieważne czy będzie to styczeń czy czerwiec, liczy się to, że zmieniasz coś w swoim życiu i dzięki temu się rozwijasz. 

NIE PODĄŻAJ ŚLEPO ZA TŁUMEM

To, że wszyscy dookoła Ciebie, z początkiem stycznia, spisują noworoczne postanowienia nie musi oznaczać, że i Ty musisz to zrobić. Nie planuj niczego, tylko dlatego, że inni tak właśnie robią, bo taka jest moda, czy ktoś od Ciebie tego oczekuje. Każdy z nas ma jakieś określone cele w życiu, ale nie wszyscy muszą je spisywać i wypełniać punkt po punkcie - to nie szkolna praca domowa tylko Twoje życie, więc jeśli spisywanie planów na kolejny rok wydaje Ci się czymś dziwnym i zupełnie niepasującym do Twojego stylu to po prostu tego nie rób. Rozwijaj się i realizuj swoje postanowienia według własnych zasad.

MIERZ SIŁY NA ZAMIARY

Bądź realistką - nie narzucaj sobie zbyt wielu rzeczy na raz. Lepiej wprowadzić kilka zmian, niż porywać się z przysłowiową motyką na Słońce i zaplanować wdrożenie kilkudziesięciu, na które nie starczy nam zwyczajnie czasu, ani chęci. Dobrze przemyśl, co sprawi, że Twoje życie stanie się lepsze, wiedza poszerzy, a ścieżka kariery rozwinie w pożądanym kierunku - wybierz kilka najważniejszych punktów i zabierz się za ich realizację. Na kolejne przyjdzie jeszcze pora.

TYLKO KONKRETY

Bądź konkretna - dokładnie przemyśl planowane działania i jasno wyznacz cele punkt po punkcie. Żadnych ogółów w stylu - wyjadę na wakacje, założę swoje miejsce w sieci, osiągnę zawodowy sukces. Tylko konkrety - pojadę na Malediwy, założę bloga lifestyle'owego i będę tworzyć teksty 3 razy w tygodniu, założę działalność gospodarczą i wprowadzę na rynek produkt X. Nie rozmieniaj się na drobne, mierz konkretnie i wysoko.

SPISZ WSZYSTKO NA KARTCE

Każdy, nawet najmniejszy cel, zapisz na kartce. Punkt po punkcie, zdanie po zdaniu - dzięki temu łatwiej będzie Ci realizować swoje postanowienia i mieć wszystko pod kontrolą. Jeśli uda Ci się zrealizować jedno z postanowień pamiętaj, aby odznaczyć je lub skreślić z listy. Świętuj swój sukces - możesz się nawet dodatkowo nagrodzić. Choć zrealizowanie swoich założeń jest już ogromnym sukcesem nic nie stoi na przeszkodzie, aby poza pozytywną zmianą, która zaszła w Twoim życiu świętując sukces wybrać się np. na zakupy - nowa torebka czy buty są zawsze mile widziane (chyba, że Twoim postanowieniem jest oszczędzanie pieniędzy ;) ). Pamiętaj, aby umieścić kartkę z postanowieniami w widocznym miejscu, abyś nie straciła motywacji do działania.

DUŻE CELE ROZPISZ NA MNIEJSZE

Jeśli Twoją zmorą są zbędne kilogramy i planujesz schudnąć w tym roku 20 kg to jest to bardzo dobry cel, ale jeśli spojrzysz na to jeszcze raz okaże się, że te 20 kg będzie Cię raczej demotywowało niż zachęcało do ciężkiej pracy nad zdrowiem i wymarzoną sylwetką. Dlatego schudnięcie 20 kg będzie Twoim dużym celem, a żeby było łatwiej Ci go osiągnąć rozpisz go na mniejsze, łatwiejsze do zrealizowania. Może to wyglądać np. tak:

CEL: Schudnę 20 kg.
- zmienię swoje nawyki żywieniowe i schudnę 5 kg
- wprowadzę regularne treningi, 4 razy w tygodniu i schudnę 5 kg
- schudnę 5 kg i kupię wymarzone bikini
- wymodeluję sylwetkę i wprowadzę ćwiczenia siłowe/zapiszę się na zajęcia na siłowni i schudnę ostatnie 5 kg.

To tylko jeden z wielu przykładów (odchudzanie to jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych), ale chodzi tylko o to, aby pokazać, że podzielenie większego celu na kilka mniejszych sprawi, że nie tylko będzie Ci łatwiej go zrealizować, ale nie stracisz motywacji do działania.

SKUP SIĘ NA JEDNEJ RZECZY

Kluczem do sukcesu, czyli do zrealizowania wszystkich noworocznych postanowień, jest skupienie się na realizacji jednego celu na raz. Nie ma sensu łapać wszystkich srok za ogon, bo skończy się to tym, że stracisz cały zapał, który towarzyszył Ci przy spisywaniu Twoich planów. Wybierz jeden cel i skup się tylko i wyłącznie na nim - kiedy go zrealizujesz przejdź do następnego punktu na Twojej liście, a pod koniec roku okaże się, że należą Ci się brawa za dobrze wykonaną robotę. Pamiętaj, żeby nie nakładać na dany cel ścisłych ram czasowych - nie mów - zrealizuję ten cel do 6 czerwca, bo może się okazać, że się nie udało, a Ty będziesz zawiedziona. Daj sobie czas - koniec roku będzie czasem podsumowań - masz cały rok, aby osiągnąć sukces, a więc do dzieła.

Jak widać niewiele trzeba, aby zrobić plany noworoczne jak należy. Dzięki tym kilku, prostym krokom już za kilka miesięcy będziesz mogła odhaczyć z listy większość, jeśli nie wszystkie, swoje cele jako zrealizowane. 


Rok 2017 również i u mnie obfituje w plany - jedne mniejsze, drugie większe, ale głównym celem zdecydowanie jest rozdzielenie sfery zawodowej i prywatnej - co okazuje się nie lada wyzwaniem, kiedy pracuje się z domu. Postanowiłam podzielić się z Wami zarysem kilku moich postanowień, a pod koniec roku będę mogła podsumować i ocenić moje działania.

MOJE CELE NA 2017 ROK

1. Rozwój bloga i wystartowanie z własnym biznesem.

Myślę, że w końcu, po kilku miesiącach prób i poszukiwań, znalazłam swoją niszę i tematy, o których chcę pisać. Dlatego też 2017 będzie rokiem rozwoju Healthy Style. Mam głowę pełną pomysłów i zeszyt, w którym codziennie przybywa nowych tematów, które zamierzam poruszać tu na blogu. Przede wszystkim chcę, aby teksty pojawiały się regularnie - postanowiłam, że póki co optymalnym rozwiązaniem będzie 1 wpis tygodniowo. Docelowo chciałabym, aby na blogu pojawiały się 2 wpisy w tygodniu. 

Od dawna mam też pomysł na własny biznes, a nawet kilka pomysłów, które w zeszłym roku powoli klarowały się w całość. Mam już wyznaczone pierwsze mniejsze cele, które mnie do tego doprowadzą i pozwolą na rozwój tego planu. Przejście na freelance w 2016 było tylko początkiem do tego, by być swoim własnym szefem i realizować się na stopie zawodowej. Mam nadzieję, że rok 2017 będzie kolejnym krokiem w dobrą stronę. 

Spytacie dlaczego blog i biznes jako jeden cel? Otóż - obie sprawy traktuję poważnie i podchodzę do nich profesjonalnie - także oba podpunkty można uznać za całość - czyli rozwój zawodowy.

2. Więcej czytać.

Odkąd pamiętam zawsze czytałam bardzo dużo - uwielbiam czytać - pochłonięcie 52 książek w ciągu roku nie stanowiło żadnego wyzwania. Dlatego też ubolewam strasznie nad tym, że w 2016 udało mi się przeczytać zaledwie 51 książek - niestety tak wyglądały początki freelancera - czasem ciężko wygospodarować wolną chwilę kiedy zaczyna się karierę w zupełnie nowym obszarze. Jednak w tym roku zamierzam wyznaczyć granicę między pracą, a czasem wolnym i chciałabym przeznaczyć część tego czasu na książki, które czekają od dawna na półce. Mam nadzieję, że uda mi się przeczytać większość z nich, a jest ich ponad 100, ale zadowolę się choćby liczbą 52. W każdym razie zamierzam wygospodarować więcej czasu na czytanie.

3. Zdrowy styl życia.

W tym roku, podobnie jak w poprzednim, zamierzam kontynuować zdrowy styl życia, w tym zdrowe odżywianie i regularne treningi (minimum 3 razy w tygodniu). Rok 2016 zakończyłam wielkim sukcesem, którym było schudnięcie 18 kg. Chciałabym, aby ten rok był równie dobry - mam nadzieję, że uda mi się zrzucić resztę zbędnych kilogramów i utrzymać dobre samopoczucie oraz wymarzoną sylwetkę. To lato zdecydowanie będzie moim debiutem w bikini.

4. Więcej czasu dla siebie.

Jak już wcześniej mówiłam, moim głównym celem jest rozdzielenie czasu pracy i czasu wolnego. Już dzięki szczegółowemu planowaniu każdego dnia zyskałam spory jego zapas, który mogę wykorzystać na relaks. To oznacza więcej czasu nie tylko na czytanie, ale na zadbanie o swoje ciało - w tym roku znajdę czas na regularne sesje spa i odpowiedni odpoczynek.

5. Gotowanie.

Z regularnym gotowaniem nie mam żadnego problemu, owszem czasem nie mam zupełnie ochoty na stanie przy garach i po prostu coś zamawiamy czy idziemy do restauracji, ale chyba każdy tak czasem ma. Jednak w tym roku chciałabym wykorzystywać więcej przepisów z książek kucharskich, których mamy mnóstwo, a póki co tylko zbierają kurz. Postanowiłam więc, że raz w tygodniu przygotuję jedno danie słodkie i jedno danie słone korzystając z przepisów pochodzących właśnie z tych książek.

6. Podszkolić umiejętności w dziedzinie fotografii i SEO.

Uwielbiam fotografować, ale fotograf ze mnie żaden i zdecydowanie chciałabym podszkolić się w tej dziedzinie. Do tej pory jakoś ciągle brakowało mi czasu, ale w tym roku znajdę go na pewno - nie ma innej rady. Tym bardziej, że umiejętność ta łącznie z poznaniem tajników SEO jest niezbędna, abym mogła dalej rozwijać się zawodowo.

To tylko kilka moich postanowień na 2017 rok, ale są to główne kierunki, w których zamierzam obecnie działać i mam nadzieję, że uda mi się wszystkie moje plany zrealizować. Czego sobie i Wam wszystkim życzę z całego serca. Ten rok to będzie nasz rok!

A Wy robicie noworoczne plany? Jakie są Wasze cele na ten rok? 
Copyright © 2016 - 2017 healthystyle.pl